Sep 24

Tideway Race @ SBSC

Following successful events at Ranelagh and London Corinthian it was time for our leg of the Tideway!

As if conforming to the South Bank ethos, both guest clubs arrived at a leisurely rate and the briefing and start times were pushed back accordingly (it turned out this was no doubt for the best).

The final start sequence bell was rung enthusiastically by Peter at 11:20 sharp. It was an awkward start for Henry, who had to return across the line after a capsize mishap before the start (he later said his takeaway from the experience was to avoid gybing as his first manoeuvre of the day – solid advice!). An otherwise uneventful start saw almost all boats barrelling down the river with the tide and substantial breeze (and wonderful sunshine to boot). The breeze had grown so much in fact that John and Bob decided to avoid the risk of ruining their day with a gust-induced swim.

We felt a little under dressed as we passed the Royal Barge Gloriana heading up and down the river.

The wind was perfect for the downriver leg, and the finishing line was set opposite the Battersea Park Peace Pagoda. Thanks to João for taking a few photos from the bridge!

   

It was decided to begin the second leg sooner than some may have wanted, but the tide had slowed considerably (although not yet turned) and the wind was holding its strength nicely. A moment after the 5 minute countdown had started, the wind dropped and inevitably some of the fleet were left a little farther downriver than they would have liked. Some were even waiting on the southern riverbank while Allan and Steph ran along the north shore to launch towards the line in time for the start sequence.

The wind soon picked up and the fleet were off. Noticing some impressive, synchronised sailing directly downwind over the start line, the committee boat contemplated the Venturi effect and watched the boats pulling away happily after their frustrating starts.

 

 

Thanks very much to Sara for a delicious chilli which was awaiting us when we got back to the clubhouse. Thanks too to our guests for attending the event and to Graham, Peter, Hugh, Tomas and (wildcard) Andy for helping with their duties!

View all photos here!

Results time!

Leg 1 (downriver outbound leg)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:20
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 186193 Southbank SC Renato Hidalgo 1097 0:43:58 0:40:05 1.0
2 Laser Radial 6 LCSC Bex Dawkes 1139 0:45:47 0:40:12 2.0
3 Solo 3642 Ranelagh SC ? 1143 0:48:52 0:42:45 3.0
4 Enterprise 22813 Southbank SC Allan M-F Steph 1113 0:47:47 0:42:56 4.0
5 Enterprise 23048 LCSC Jeremy Whiting Matt Wright 1113 0:49:24 0:44:23 5.0
6 Laser 207927 LCSC John Ayre 1097 0:48:42 0:44:24 6.0
7 X0 7 LCSC Martin Dixon Chris WL 940 0:42:40 0:45:23 7.0
8 Laser 184831 Ranelagh SC ? 1097 0:49:57 0:45:32 8.0
9 RS 200 359 Ranelagh SC Una Jane Winfield 1042 0:47:59 0:46:03 9.0
10 Solo 4252 Ranelagh SC Nick Long 1143 0:52:42 0:46:06 10.0
11 Laser 144520 Ranelagh SC ? 1097 0:50:58 0:46:28 11.0
12 Solo 3731 Southbank SC Sara Bennett 1143 0:53:16 0:46:36 12.0
13 Laser 150320 Southbank SC Henry Cook 1097 0:51:28 0:46:55 13.0
14 Laser 170901 Southbank SC Jakob Grunig 1097 0:52:21 0:47:43 14.0
15 Laser 10 Southbank SC Elaine Agius 1097 0:53:46 0:49:01 15.0
16 Laser 11 Southbank SC Josh Mareschal 1097 0:54:56 0:50:05 16.0
17 Laser 12 Southbank SC Jane Deith 1097 0:55:18 0:50:25 17.0
18 Laser 1 Southbank SC Christina Pontin 1097 0:56:06 0:51:08 18.0
19 Enterprise 22661 Southbank SC Imogen Wood 1113 0:58:21 0:52:26 19.0
20 Enterprise 22883 Southbank SC John Parke 1113 DNS 21.0

Leg 2 (upriver return leg)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 186193 Southbank SC Renato Hidalgo 1097 1:02:20 0:56:49 1.0
2 Enterprise 23048 LCSC Jeremy Whiting Matt Wright 1113 1:03:46 0:57:18 2.0
3 Solo 4252 Ranelagh SC Nick Long 1143 1:05:33 0:57:21 3.0
4 RS 200 359 Ranelagh SC Una Jane Winfield 1042 1:00:05 0:57:40 4.0
5 Enterprise 22813 Southbank SC Allan M-F Steph 1113 1:05:01 0:58:25 5.0
6 Solo 3642 Ranelagh SC ? 1143 1:08:04 0:59:33 6.0
7 Solo 3731 Southbank SC Sara Bennett 1143 1:08:05 0:59:34 7.0
8 Laser 150320 Southbank SC Henry Cook 1097 1:05:39 0:59:51 8.0
9 Laser 144520 Ranelagh SC ? 1097 1:05:46 0:59:57 9.0
10 Laser Radial 6 LCSC Bex Dawkes 1139 1:08:27 1:00:06 10.0
11 X0 7 LCSC Martin Dixon Chris WL 940 0:56:42 1:00:19 11.0
12 Enterprise 22661 Southbank SC Imogen Wood 1113 1:07:54 1:01:00 12.0
13 Laser 11 Southbank SC Josh Mareschal 1097 1:07:35 1:01:36 13.0
14 Laser 207927 LCSC John Ayre 1097 1:07:45 1:01:46 14.0
15 Laser 12 Southbank SC Jane Deith 1097 1:07:51 1:01:51 15.0
16 Laser 10 Southbank SC Elaine Agius 1097 1:08:33 1:02:29 16.0
17 Laser 184831 Ranelagh SC ? 1097 1:09:42 1:03:32 17.0
18 Laser 1 Southbank SC Christina Pontin 1097 1:10:13 1:04:00 18.0
19 Laser 170901 Southbank SC Jakob Grunig 1097 1:10:30 1:04:16 19.0
20 Enterprise 22883 Southbank SC John Parke 1113 DNS 21.0

Overall Result

Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 186193 Southbank SC Renato Hidalgo 1097 1:46:18 1:36:54 1.0
2 Laser Radial 6 LCSC Bex Dawkes 1139 1:54:14 1:40:18 2.0
3 Enterprise 22813 Southbank SC Allan M-F Steph 1113 1:52:48 1:41:21 3.0
4 Enterprise 23048 LCSC Jeremy Whiting Matt Wright 1113 1:53:10 1:41:41 4.0
5 Solo 3642 Ranelagh SC ? 1143 1:56:56 1:42:18 5.0
6 Solo 4252 Ranelagh SC Nick Long 1143 1:58:15 1:43:27 6.0
7 RS 200 359 Ranelagh SC Una Jane Winfield 1042 1:48:04 1:43:43 7.0
8 X0 7 LCSC Martin Dixon Chris WL 940 1:39:22 1:45:43 8.0
9 Laser 207927 LCSC John Ayre 1097 1:56:27 1:46:09 9.0
10 Solo 3731 Southbank SC Sara Bennett 1143 2:01:21 1:46:10 10.0
11 Laser 144520 Ranelagh SC ? 1097 1:56:44 1:46:25 11.0
12 Laser 150320 Southbank SC Henry Cook 1097 1:57:07 1:46:46 12.0
13 Laser 184831 Ranelagh SC ? 1097 1:59:39 1:49:04 13.0
14 Laser 10 Southbank SC Elaine Agius 1097 2:02:19 1:51:30 14.0
15 Laser 11 Southbank SC Josh Mareschal 1097 2:02:31 1:51:41 15.0
16 Laser 170901 Southbank SC Jakob Grunig 1097 2:02:51 1:51:59 16.0
17 Laser 12 Southbank SC Jane Deith 1097 2:03:09 1:52:16 17.0
18 Enterprise 22661 Southbank SC Imogen Wood 1113 2:06:15 1:53:26 18.0
19 Laser 1 Southbank SC Christina Pontin 1097 2:06:19 1:55:09 19.0
20 Enterprise 22883 Southbank SC John Parke 1113 DNS 21.0